středa 26. října 2016

Podzimní Krakov - den první, příjezd

     Tohle byla docela rychlovka. Dvacátého pátého září, v neděli, bez Vojty, co byl s partičkou a třídní na Valšovkách, jsme vymysleli (mamka:-)), že by bylo dobré udělat si o dalším podzimním volnu nějaký společný výlet.
     Protože od počasí se koncem října už můžeme dočkat lecčeho, vynechali jsme tentokrát přírodní cíle a zaměřili se na civilizaci. Nakonec to vyhrál Krakov. Já tam byl jako děcko a moc si to nepamatuju, ostatní ani to. 
     Náš soukromý mírně prodloužený a mírně posunutý eurovíkend proběhne od středy 26. do soboty 29. října. Hned jsme našli ubytování úplně na kraji čtvrti Kazimierz, což je křesťansko-židovská historická památka, a k Wawelu i na Rynek glówny je to co by kamenem dohodil. A už jen měsíc počkat a vyrazit.
     A je to tu. Centík je v hotelu (myslím, že nejmíň z celý rodiny tento fakt stresuje právě jeho), o hospodářské zvířectvo bude postaráno díky Lucce odborně a láskyplně, kočka si najde útočiště u paní Haladové (ona se tam Líza po dobu naší nepřítomnosti uchyluje pravidelně, ať už to plánujeme nebo ne; teda když to plánujeme, odevzdáváme při odjezdu dávku kočičích konzerv podle vzorce co den, to kus :-)). My vyrážíme.

      Celá trasa vede po dálnici a měří cca 550 km. Naše obavy z přesunu po D1 naplnila bohudík jen jedna zácpa, kterou jsme absolvovali kousek před Měřínem. Asi na 50 minut jsme zastavili a pak se rozjeli a jeli původním, poměrně slušným tempem dál. Bůh suď, co se tam vlastně dělo. Vypadalo to totiž, že vůbec nic.
     Dál vše hladce. Na polské dálnici, jinak tedy velmi luxusní, nové a široké, jsme zaplatili dvakrát 10 zlotuvek a najednou tu byl Krakov. Přesněji řečeno silně ucpaný Krakov. Ani jsme se nedivili, že tu mají billboardy propagující roušky a masky proti smogu a dokonce jsme později na ulici potkali i nějaké jejich uživatele.
     V ulici jsme zaparkovali proti vchodu. Počítáme s tím, že autem odjedeme až v sobotu zase směrem domů. Zaplaceno máme do pátku 11 hodin dopoledne, pak tam ještě něco přitlačíme do 22 do večera. V noci a v sobotu a neděli je to zdarma. Když si tak vezmu, že Krakov je jako půl Prahy a my parkujeme u baráku kousek od centra, tak ty 3 zloté za hodinu nakonec docela ujdou.
     Pan domácí Marcin je docela milý kluk, už v mailech jsme se domluvili, že on polsky a my česky a že to půjde, a šlo to výborně. A po kafi na obhlídku okolí.
     Fakt se to dá oběhnout rychle. K Visle, na druhý břeh, zpátky, proběhnout Kazimierz, ochutnat zmrzlinu, dojít na Rynek, vyzkoušet jednu pekárnu (před snídaní navštívíme jinou), no, a zítra rázem víme, do čeho jdem. 
   

     Dnes žádné obrázky, až zítra. Tohle byla jen ochutnávka. Jdeme spát. Dobrou!

Žádné komentáře:

Okomentovat