sobota 9. srpna 2014

Slovinsko 2014 - den první, sobota, den příjezdu

Tak zatímco loni nás dovolená zavedla na úroveň nadmořské výšky "nula", letos jsou naše cíle "vyšší". Jak vysoké konkrétně budou, to zatím netušíme. Já osobně bych byl trochu zklamán, kdyby to bylo pod 2000 m.n.m.
Plánováním se letos zabýval hlavně Vojta, tak případné stížnosti půjdou za ním. To mě těší :-)
Dlouho jsme zvažovali trasu, až to nakonec dopadlo takto.


Ten údaj o vzdálenosti asi celkem souhlasí, s časem to bude slabší. Ten, kdo to programoval, zjevně nepočítal s tím, že se jede po jedné z nejvytíženějších středoevropských rekreačních tras uprostřed velkých prázdnin :-) Nevadí, nikam jsme nespěchali. Firmě Google tímto děkujeme za mapový podklad i trasu naši vezdejší.
Z cesty toho moc není, ale dojeli jsme nakonec až k jezeru Bled. No a až tam jsme zase zmáčkli spoušť.

Jen taková malá ukázečka, jak je to tu pěkné. A zároveň ilustrace dokládající, že veškerá plavidla pohybující se po tomto jezeru musí být poháněna toliko lidskou silou :-)
Drze jsme se v infocentru zadarmo podívali do mapy za 9 € (paní byla právě tak milá, abychom ze ani zbla nestyděli) a vyrazili posledních pár kilometrů do Brezje (my totiž máme mapu, kde chybí přesně ten kousek na dojetí :-)). Bydlíme tam tady, přesněji v tom "Apartment in the basement with terrace" :-)
Našli jsme to. Domácí milí, domorodci přátelští. Hned se přišli seznamovat.

Kočka, co? A pak dokonce ještě jedna.

 Ta byla dokonce stále odvážnější...

 ... nakonec se ovšem ukázalo, o co jí šlo. "Vo žvanec." A my doufali v mezinárodní a mezidruhovou družbu, jestli ne něco ještě ušlechtilejšího. Ještě že ten nás pes je takovej dobrák. On je prostě náš :-)

A ještě pro pořádek, jak to vypadá vevnitř. Jedna ložnice...

 ... druhá ložnice, ...

... jedna sedačka "navíc", ...

 ... jeden kus koupelny,...

 ... druhý kus koupelny, ...

 ...a halo-kuchňo-jídelno-obývák.

Místa jak pro zájezd :-D

Tak a ještě rychle na prohlídku nejbližšího okolí. První nejsilnější dojem je ten, že je tu všechno v pořádku, že se tu pracuje, hospodaří, krávy se chovají hned vedle "ubytovacích kapacit" :-D a přitom je všude uklizeno a moooc pěkně. Tak něco jako Rakousko, ale s přívětivější tváří. Už jen proto, že jim je tady tak pěkně rozumět :-)


Tak a konečně jedna taková, že jsme fakt tady. To za námi je kostel Pany Marie Pomocné, takto poutní místo a nositel jakéhosi papežem Janem Pavlem II. uděleného titulu "basilica minor". Dávám, jak jsem nakoupil na webu. Ani nevím, co to je, ale zas až tolik mi to neva ;-)V každém případě to tu mají opravdu "vymazlené", všechna čest.A je vidět, že poutníků přicházívá hodně a jsou tu na ně připravení.Trochu jsme si přihřáli polívčičku i jako neznabozi ;-)


Bývalého papeže z Polska tady asi mají opravdu v úctě. Minimálně toto o tom svědčí.


Já mám vždycky strašně velkou radost, když někde narazím na slovo, které je úplně stejné jako české a dokonce i s úplně stejným významem. Mám vždycky takový panslavistický pocit a uklidňuju se, že jsem ty spousty kravin o národním obrození neslýchal ve školních škamnech zbytečně :-)


A stejně jsem rád, když je každé slovo jiné, ale stejně je tomu rozumět, protože jsou to slova něčemu známému velmi podobná :-)


A taky je tu hodně velice pěkných cyklostezek. Tohle je nějaké lokální nebo národní značení. Ta postavička nahoře, co vypadá jako by zdrhla z nějaké mariášové jednohlavé karty, to je někdo, nevim kdo, ale tipuju, že je to znak Goreňska, což je snad oficiální český název místního regionu. A jestli to tak není a já to zjistím, tady na tom místě to just opravovat nebudu. Taková hezká domněnka! :-)


A vůbec to vypadá, že tu lidi hodně "něco dělaj".


Tak třeba tady ta hasičská zbrojnice. Ta má dokonce plnou střechu antén a na vratech číslo 112 a z asfaltu okolo by se dalo jíst. Fakt vypadají, že jsou nejen velmi "důležití" ale i opravdu fungujou. Tedy ta zbrojnice je jen ten barák v popředí ;-)


Už se dost stmívá. Tohle nechám bez komentáře. Ale něco z toho docela "leze".


A ještě tenhle svatý Florián. Ten je na té zbrojnici a to pod ním je samozřejmě Brezje jako živé.


A tohle je za vsí směrem k dálnici. Kupodivu a zaplaťpámbu ji není nikde "u nás" slyšet. Zítra má být superúplněk, tak uvidíme. Tedy pouze jestli oblačnost dá, že?


Bylo to náročné :-) Dobrou noc!Žádné komentáře:

Okomentovat