středa 25. prosince 2013

Hodobožová vycházka

Abychom celé prázdniny neprováleli na kanapi, vyrazili jsme den před plánovanou velkou příbuzenskou slezinou na čerstvý vzduch. A jako často předtím, kam a proč určil „kačer“ Vojta.
Do plánu tentokrát zahrnul dvě vyhlídky nad Berounkou (na pravém břehu, naproti Srbsku) a osvětlovací věž v bývalém lomu kousek odtamtud.
Narychlo jsme shlédli mapu, zjistili, že tam tudy nevedou žádné značené cesty, řekli si, že to nějak dáme a vyrazili do Srbska. Krom vyhlídek a věže byla na programu i keška s názvem „Mlok“. Museli jsme k ní dojít po trati, ale to jsme po konzultaci s paní hradlářkou hravě zvládli. Keška byla v jeskyňce a byla opravdu objemná.


Centík hlídal zatím venku a čekal, až páníčci vylezou.


V létě prý jsou tu k vidění i mloci. Teď v zimě bohužel jen usušená mtrvolka na betonovém pražci opodál.

Vybrali jsme si jednu pěšinku a vydali se od řeky do kopce směrem, kde jsme tušili přístup k dalším vyhlídkovým keším. Bylo to tam moc pěkné, ale ukázalo se, že terén je poněkud nad naše síly.

A jediné pěšinky byly zjevně pouze ty vyšlapané místní zvířenou.


Až doma jsme zjistili, že pod námi byla tzv. Císařská rokle, nejstřeženější část Národní přírodní rezervace Koda, že se tam vůbec nesmí a vůbec. Tak snad někdy příště po zvířecích pěšinkách (ale ani muk!)
A tak jsme vyrazili k autu a pak ještě na onu osvětlovací věž. Na vysvětlenou - osvětloval se lom, protože se tam pracovalo i v noci. Asi se zde pracovalo v období nějaké hospodářské prosperity. Podle toho, jak je věž zchátralá, už to bude docela dávno. Objekt je to ale i tak velmi zajímavý.


A i tu kešku jsme nakonec našli.Žádné komentáře:

Okomentovat