pondělí 19. srpna 2013

Polsko 2013 - den šestý, čtvrtek 16. srpna 2013

Možná už nebyla taková zima, nepršelo a svítilo sluníčko, ale pořád to bylo lepší počasí na výlet než na pláž.
-----------------------------------

Tentokrát jsme se vydali na druhou stranu od našeho bydliště, ale zhruba asi tak stejně daleko, tedy něco přes 50 km. Našim cílem bylo město Kolobrzeg a co se asi tak potká cestou.
Kolobrzeg je úpravené město s pěknou pevností, přístavem, pláží, parkem a vůbec vším, co je v polských přístavních městech pěkného k vidění.
Maják na pevnosti určitě neptří k nejvyšším, které jsme viděli, ale v soutěži krásy u nás zvítězil.Mořští koníci jsou z ocelové konstrukce nějak vycpané hlínou a osázené skalničkami. To jsme teda ještě neviděli ;-)

V přístavní rejdě je docela provoz. Zjevně zde docela bují podnikání ve vyhlídkových plavbách.

Dokonce i toto zcela jednoznačně vojenské plavidlo nese upoutávku na webové stránky rejsy-morskije.xo.pl, což určitě nevypadá na rekrutský portál.

Výstup na maják si tentokrát střihli kluci s mámou. Odměnou jim byla ukázková fota do budoucího rodinného alba.
Hned za pevností s majákem navazuje pláž a všude okolo je obvyklý shluk cukráren, rybích restaurací a prodejen všeho možného.
A z pláže se dá projít zpět do centra pěkným velkým parkem, kde jsme krom stromů a trávy a takových těch věcí, které zpravidla v parku najdeme :-) , potkali také velký amfiteátr, ve kterém zrovna probíhal nějaký mezinárodní folklórní festival.


Zjevně se sice chystalo nové vystoupení, ale my jsme zvolili cestu k autu. 
Současný svět je plný náhražek, kopií a umělotin všeho možného druhu. Tihle umělí havrani nebo krkavci nebo co, mají zřejmě za úkol chránit balkóny před osídlením, nebo alespoň pokálením, ptáky veskrze skutečnými. A to jsme taky ještě neviděli ;-)

Na cestě „domů“ jsme se podívali na jeden větrný mlýn. Asi už nemlel, ale podle cedulí tam byla cukrárna a ubytování.

A pak jsme byli zvědaví, jak to asi vypadá přes den v Rewalu, tj. tom městečku, kde jsme v úterý ráno kupovali čerstvé ryby. Určitý rozdíl tu k vidění zcela jistě byl. Obecně je to v Polsku se vkusem všelijak, ale obří dřevěné plastiky ryb se mi docela líbily. Takhle vypadaly dnes asi v šest odpoledne...

... a takhle v úterý v devět ráno.

A správný rekreační mumraj byl také všude okolo.Protipól požitkářského dovádění, kostel, byl nový, pěkný, ale touto dobou poněkud stranou dění.

Popravdě i my jsme naši návštěvu v Rewalu pojednali spíše konzumně.

A dobře jsme udělali. Oběd ve Świnoujści byl totiž opravdu výjimkou a všechno ostatní papání bylo vážně skvělé :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat